Ragmate

Ragmate halıları Türkiye tekstil endüstrisinin artığı paçavralardan, Türkiye’nin Suriye sınırındaki bir mültecinin ellerinde örülmüştür. Her kilim üreticisi tarafından tasarlanmış, eşsiz bir sanat eseridir. Zanaatçi, kullanmak istediği renkleri ve figürleri kendi seçer ve hakkında hikaye yazar. Dolayısıyla, ürünler sadece muhteşem değil, aynı zamanda onları yapan insanlar için özeldirler de.

 

Kilimler en azından 16. Yüzyıldan beri Finlandiya’da kullanılıyor. Eskiden yatakta soğuktan korunmak için kullanılırlardı ama 18. Yüzyılda dekoratif ürünler haline geldiler. Endüstriyelleşme ile birlikte 19. Yüzyılda üretim azaldı ve sanatsal kilimler 20. Yy’da doğdu. RAGMATE tüm kilim tarihini, onu battaniye, halı, yastık ve sanatsal obje olarak yorumlayarak kapsıyor.

 

RAGMATE’in sahibi ve kurucusu Martta Leskela, Finlandiyalı. RAGMATE’I kurmak Martta’nın uzun süreli başkalarının iyiliği için çalışma tutkusunun dışavurumu. Leskela ve ailesi 2015 ve 2016 yıllarında Türkiye’de yaşadı ve Suriye’deki krizin ardından mülteci kadınlara istihdam olanağı sağlamak, doğal olan hareketti.