Tasarımda Çırak Olmak : Kapalıçarşı

Bu sergide, 2013 yılından beri uygulanan “Ürün Tasarımında Çıraklık” projesi kapsamında, 2. sınıf stüdyosunun Kapalıçarşı'da gerçekleşen son dönemine ait ürünler yer almaktadır.

 

Stüdyo, zanaat-tasarım eğitimi iş birliği olanaklarını keşfederek İstanbul’un yerel zanaat mahalleleri ve akademi arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlar. Tasarım öğrencilerinin ve zanaatkarların birlikte çalışacağı ortak bir alan yaratarak, zanaat kültürünü akademiye entegre eder ve zanaat mahallelerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

 

Stüdyo kapsamında usta-çırak geleneğinin eğitim yaklaşımı tasarım eğitimine entegre edilmektedir. Bu bağlamda, "çırak’’ konumunda olan öğrenciler atölyeler ve üretim ağının günlük çalışma ortamının parçası olmaktadırlar. Tasarım stüdyosunun sınırları üniversite yerleşkesinden şehre taşınarak genişletilmektedir.

 

Bu dönem, Kapalıçarşı'ya yakın tarihi bir üretim kümesi olan Büyük Yeni Han, tasarım stüdyosu olarak yeniden kurgulandı ve Gümüş Eşya El Sanatkarları Derneği (GESAD) ile iş birliği yapıldı. Sergide stüdyo kapsamında gerçekleştirilen “Zanaatı Deşifre Etmek: Takı ve Vücut” ile “Zanaate Eşlik Etmek: Sofra Topoğrafyaları” projelerine ait işlerden seçkiler yer alacaktır.

 

Küratör ve Yürütücüler: İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Aslı Kıyak İngin - Ayşenaz Toker - Berilsu Tarcan